Najczęstsze ilości. Bimatoprost krople do oczu
Co to jest Bimatoprost?
Bimatoprost obniża ciśnienie w oku zwiększając ilość płynu, który spływa z oka. Bimatoprost (dla oczu) stosuje się w leczeniu niektórych rodzajów jaskry i innych przyczyn ciśnienia wewnątrzgałkowego. Bimatoprost może być również stosowany w innych celach, nie wymienionych w tym przewodniku.
Informacje ważne przed zastosowaniem leku
Nie należy stosować tego leku w przypadku alergii na bimatoprost.
W razie alergii na leki, obrzęku lub zapalenia oka należy skonsultować się z lekarzem przed użyciem preparatu.
Bimatoprost może powodować stopniowe zmiany koloru oczu, powiek i rzęs, oraz wzrost porostu lub grubości rzęs. Uwidacznia się to w postaci brązowego pigmentu w wolnym tempie i może być niezauważalne przez miesiące lub lata. Zmiany koloru mogą być trwałe nawet po zakończeniu leczenia, i mogą pojawić się tylko w leczonym oku. To może powodować kosmetyczne różnice oraz zmiany koloru rzęs między jednym okiem a drugim.
Przed użyciem należy poinformować lekarza o chorobach lub infekcjach. Preparatu nie zaleca się stosować w stanach chorobowych lub zapalnych.
Przed użyciem należy skonsultować się z lekarzem jeśli widać obrzęk lub zapalenie oka.
Klasyfikacja FDA (leków stosowanych w ciąży) kategoria C.
Nie wiadomo czy bimatoprost szkodzi płodowi. Należy poinformować lekarza o ciąży lub o planach ciąży podczas stosowania tego leku.
Nie wiadomo czy bimatoprost przenika do mleka matki, ani czy może szkodzić dziecku. Nie należy karmić piersią podczas stosowania bimatoprostu. Nie należy używać tego leku podczas karmienia piersią bez konsultacji z lekarzem.
Jak stosować ten preparat?
Nie należy aplikować tego preparatu nosząc szkła kontaktowe.
Bimatoporost może zawierać środek konserwujący, który może powodować odbarwianie miękkich soczewek kontaktowych. Należy odczekać co najmniej 15 minut od użycia bimatoprostu przed założeniem soczewek kontaktowych.
Bimatoprost może powodować stopniowe zmiany koloru oczu, powiek i rzęs, oraz wzrost porostu lub grubości rzęs. Uwidacznia się to w postaci brązowego pigmentu w wolnym tempie, i może być niezauważalne przez miesiące lub lata. Zmiany koloru mogą być trwałe nawet po zakończeniu leczenia, i mogą pojawić się tylko w leczonym oku. Może to powodować kosmetyczne różnice oraz zmiany koloru rzęs między jednym a drugim okiem.
Należy dopilnować, aby końcówka zakraplacza nie dotknęła żadnej powierzchni, w tym powierzchni oczów oraz rąk. Jeśli końcówka zakraplacza zostanie zanieczyszczona, może spowodować infekcje oka, co może doprowadzić do utraty wzroku lub je poważnie uszkodzić.
Należy odczekać 5 minut po zastosowaniu preparatu przed użyciem innych kropli.
Interakcje
Inne leki doustne lub krople nie powinny wchodzić w interakcje z preparatem. Lecz wiele leków może wchodzić w interakcje, dlatego należy skonsultować się z lekarzem, by omówić zażywane leki. Obejmuje to leki na receptę, bez recepty, witaminy, jak i również wszelkie produkty ziołowe. Nigdy nie należy stosować leku bez konsultacji z lekarzem.
Dawkowanie
Zwykła dawka dla dorosłych w leczeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego:
1 kropla na chore oko raz dziennie na wieczór
Zwykła dawka dla dorosłych w leczeniu jaskry:
1 kropla na chore oko raz dziennie na wieczór
Zwykła dawka dla dzieci w leczeniu ciśnienia wewnątrzgałkowego:
W wieku od 16 lat:
1 kropla na chore oko raz dziennie na wieczór.
Zwykła dawka dla dzieci w leczeniu ciśnienia jaskry:
W wieku od 16 lat:
1 kropla na chore oko raz dziennie na wieczór.
Pominięcie zastosowania leku
Pominiętą dawkę należy zażyć jak najszybciej. Należy pominąć dawkę jeśli zbliża się czas kolejnej. Nie należy brać kolejnej dawki, by uzupełnić pominiętą dawkę.
Przedawkowanie
W razie przedawkowania, należy szukać doraźnej pomocy medycznej, służy do tego specjalna linia: 1-800-222-1222. Objawy przedawkowania mogą przyjmować ciężkie przypadki działań niepożądanych wymienionych w tej instrukcji.
Ostrzeżenia i środki ostrożności dotyczące stosowania
Preparat należy stosować dokładnie według wskazań lekarza. Nie należy go stosować w większych lub mniejszych dawkach lub dłużej niż jest zalecane; czyli 1 kroplę dziennie na wieczór. Należy postępować zgodnie ze wskazówkami na recepcie.
Bimatoporost może zawierać środek konserwujący, który może powodować odbarwianie miękkich soczewek kontaktowych. Należy odczekać co najmniej 15 minut od użycia bimatoprostu przed założeniem soczewek kontaktowych.
Przed użyciem preparatu należy umyć ręce.
Aby zastosować krople:
- Przechyl głowę lekko do tyłu i odciągnij dolną powiekę w dół, aby utworzyć małą kieszeń. Trzymaj zakraplacz nad okiem przechylając końcówkę w dół. Spójrz w górę, aby wycisnąć kroplę. Potem zamknij oko.
- Ilość kropli należy aplikować według zaleceń lekarza.
- Delikatnie przycisnąć palec do wewnętrznego kącika oka (blisko nosa) przez około 1 minutę, aby powstrzymać łzawienie i spływanie roztworu.
- Przed użyciem innych kropli, należy odczekać 5 minut.
Należy dopilnować, aby końcówka zakraplacza nie dotknęła żadnej powierzchni, w tym powierzchni oczu oraz rąk. Jeśli końcówka zakraplacza zostanie zanieczyszczona, może spowodować infekcje oka, co może doprowadzić do utraty wzroku lub je poważnie uszkodzić.
Nie należy korzystać z kropli jeśli roztwór zmienił kolor lub zawiera cząstki. W takim wypadku należy skontaktować się z lekarzem.
W trakcie leczenia w razie urazu lub infekcji oka, należy powiadomić lekarza.
Preparat przechowywać w lodówce lub w temperaturze pokojowej, z dala od wilgoci i ciepła. Nie zamrażać. Butelkę z lekiem przechowywać szczelnie zamkniętą.
Możliwe działania niepożądane
Należy sięgnąć po pomoc lekarską w razie wystąpienia jakichkolwiek objawów reakcji alergicznej: pokrzywka, trudności w oddychaniu, obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła
Należy zaprzestać stosowania preparatu i skonsultować się z lekarzem jeśli pojawią się poważne działania niepożądane takie jak:
- zaczerwienienie, obrzęk, swędzenie, ból oka lub jego okolicy;
- wyciek lub wydzielina z oka;
- zwiększona wrażliwość na światło;
- zaburzenia widzenia.
Mniej poważne działania niepożądane mogą obejmować:
- łagodny dyskomfort oka;
- zawroty głowy;
- uczucie jakby było coś w oku;
- suchość lub łzawienie oczu lub
- kłucie lub pieczenie oczu po użyciu kropli.
Nie jest to pełna lista skutków ubocznych, które mogą wystąpić. Po poradę na ten temat, należy skontaktować się z lekarzem. Działania niepożądane można również zgłaszać do FDA w 1-800-FDA-1088.
|