Najczęstsze ilości. Furosemid - tabletki
Co to jest za lek?
FUROSEMID jest lekiem moczopędnym. Pozwala na wydalenie wiekszej ilości moczu i pozbycie się soli i nadmiaru wody z organizmu. Lek ten jest stosowany w leczeniu wysokiego ciśnienia krwi i obrzęków spowodowanych niewydolnością serca, nerek lub wątroby.
Co powinien wiedzieć mój doktor na temat tego leku zanim będę mógł go przyjąć?
Powinien on wiedzieć czy Pan/i cierpi na jakiekolwiek z poniższych schorzeń, lub znajduje się w stanie, który stanowi przeciwskazanie stosowania leku:
- nieprawidłowy obraz elektrolitów we krwi
- biegunka lub wymioty
- dna moczanowa
- choroba serca
- choroby nerek, oddawanie niewielkich ilości moczu, trudności w oddawaniu moczu
- choroba wątroby
- nietypowa lub alergiczne reakcja na furosemid, sulfamidyny, lub inne leki, barwniki, pokarmy, konserwanty.
- ciąża lub planowana ciążą
- karmienie piersią
Jak stosować ten lek?
Doustnie popijając szklanką wody. Lek można przyjmować z pokarmem lub bez. Jeśli powoduje rozstrój żołądka zażywaj go z jedzeniem lub popijając mlekiem. Nie zażywaj większej dawki niż zalecił doktor. Pamiętaj, że lek ten spowoduje częstrze oddawanie moczu. Nie przyjmuj tego leku w takiej porze dnia, kiedy sprawi Ci to niedogodność. Nie bierz go wieczorem przed spaniem.
Porozmawiaj z pediatrą w sprawie stosowania tego leku u dzieci. W szczególnych wypadkach przepisuje się go dzieciom jednak wskazana jest szczególna ostrożność.
Przedawkowanie: Jeżeli uważasz, że zażyłeś zbyt wiele leku należy natychmiast skontaktować się z centrum kontroli zatruć lub pogotowiem ratunkowym.
UWAGA: Ten lek jest tylko dla Ciebie. Nie udostępniaj go innym.
Co zrobić w przypadku gdy pominę dawkę?
W przypadku pominięcia dawki, należy przyjąć ją tak szybko jak to możliwe. Jeżeli zbliża się czas przyjęcia następnej dawki, należy przyjąć, tylko jedną dawkę. Nie należy przyjmować podwójnej lub dodatkowej dawki.
Co może wchodzić w interakcję z tym lekiem?
- niektórymi antybiotykami podawanymi w zastrzykach
- lekami moczopędnymi
- lekami nasercowymi jak digoksyna, dofetylidyna lub nitrogliceryna
- litem
- lekarstwami na cukrzycę
- lekami na nadciśnienie
- lekami obniżające poziom cholesterolu, jak cholestyramina, klofibratyna, lub kolestypolina
- lekami, które rozluźniają mięśnie do operacji
- niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi, lekami na ból i stan zapalny, takimi jak ibuprofen, naproksen, lub indometacyny
- fenytoinami
- lekami steroidowymi, takimi jak prednizon lub kortyzon
- sukralfatem
Ta lista nie podaje wszystkich możliwych interakcji. Przekaż swemu lekarzowi lub pracownikowi służby zdrowia listę wszystkich innych leków, które przyjmujesz w tym leków wydawanych bez recepty, suplementów diety oraz produktów ziołowych. Powiedz też lekarzowi lub pracownikowi służby zdrowia, czy pijesz alkohol, czy palisz, lub czy bierzesz inne nielegalne używki. Mogą one wpływać na sposób działania leku.
Na co powinienem zwrócić uwagę podczas stosowania tego leku?
Uczęszczaj do swego lekarza lub pracownika służby zdrowia na regularne kontrole Twego stanu zdrowia. Regularnie badaj ciśnienie krwi. Spytaj lekarza lub pracownika służby zdrowia jakie powinno być Twoje ciśnienie krwi i w jakich przypadkach powinieneś się z nim/ą konsultować. Jeśli jesteś cukrzykiem badaj swoją krew na cukier według wskazań.
Podczas przyjmowania tego leku będzie potrzebna specjalna dieta. Skonsultuj sie w tej sprawie z lekarzem. Dowiedz się równiez ile szklanek wody będziesz musiał/a wypić w ciągu dnia. Nie wolno dopuścić do odwodnienia organizmu.
Lek ten może powodować senność lub zawroty głowy. Nie należy prowadzić pojazdów, obsługiwać maszyn, czy wykonywać jakiejkolwiek pracy, wymagającej koncentracji uwagi, dopóki nie stwierdzisz jak ten lek wpływa na Ciebie. Nie wstawaj ani nie siadaj szybko sczególnie jeśli jesteś starszą osobą. Zmniejsza to ryzyko zawrotów głowy lub omdleń. Alkohol może zwiękrzyć senność i zawroty głowy. Unikaj napojów alkoholowych.
Ten lek może dodatkowo uwrażliwić Cię na promienie słoneczne. Unikaj słońca. Jeśli nie możesz uniknąć słońca należy nosić odzież ochronną oraz stosować ochronę przeciwsłoneczną. Nie należy używać lamp opalających ani korzystać z solarium.
Jakie niepożądane działania mogę zauważyć stosując ten lek?
Efekty uboczne, o których należy niezwłocznie poinformować swojego lekarza lub pracownika służby zdrowia:
- obecność krwi w moczu lub stolcu
- suchość w ustach
- gorączka lub dreszcze
- utrata słuchu lub dzwonienie w uszach
- nieregularne bicie serca
- bóle mięśni, osłabienie, skurcze
- wysypka na skórze
- rozstrój żołądka, ból, nudności
- mrowienie lub drętwienie dłoni i stóp
- niezwykłe osłabienie lub zmęczenie
- wymioty lub biegunka
- zżółcenie oczu lub skóry
Efekty uboczne, które z reguły nie wymagają pomocy medycznej (powiadom swojego lekarza lub pracownika służby zdrowia jeżeli nie ustepują lub są uciążliwe):
- ból głowy
- utrata apetytu
- niezwykłe krwawienie lub zasinienie
Ta lista nie wylicza wszystkich możliwych działań nieporządanych.
Jak powinno się przechowywać lek?
Przechowywać w miejscu niedostępnym dla dzieci.
Przechowywać w temperaturze pokojowej pomiędzy 15 a 30 stopni C (59 i 86 stopni F). Chronić przed gorącem, światłem i wilgocią. Wyrzucić resztki leku po upływie terminu ważności.
|